S žáky čtvrtých ročníků oboru Obalová technika (4C) jsme hned v září 2020 navštívili díky projektu IKAP JMK II, konkrétně v rámci klíčové aktivity zaměřené na sdílení zkušeností, katedru polygrafie a fotofyziky na Chemicko-technologické fakultě Univerzity Pardubice. Naši žáci zde měli možnost nejenom nahlédnou pod ruce odborníkům a vedoucím pracovníkům oboru Polygrafie a prohlédnout si jednotlivá pracoviště, ale také zpracovali vlastní praktický úkol ve specializovaném softwaru, jehož výstup dále realizovali na plotteru.
Exkurze byla tedy rozvržena do dvou částí. V první části se žáci seznámili s programem Artios CAD a prací na počítačích Mac. Díky výkladu a vedení paní Ing. Markéty Držkové, Ph.D. byli schopni ve zmiňovaném softwaru navrhnout a zkonstruovat vlastní návrh jednoduchého obalu 1:1. Po ukončení práce a krátké pauze se třída rozdělila do dvou skupin. První skupinka se šla dále věnovat svým výrobkům na pracoviště s plotterem, kde si poslechli výklad k jeho fungování a obsluze. Poté následovalo samotné vyřezávání krabiček jednotlivých žáků na základě připravených grafických tiskových dat. Skupinky se poté vyměnily.
Druhou skupinku pan Ing. Jan Vališ, Ph.D. provedl po jednotlivých pracovištích a laboratořích katedry. Žáci byli seznámeni s různými polygrafickými stroji a přístroji a jejich funkcemi. Patří sem např. tiskové testovací zařízení Amsterdam 2, navalovací jednotka IGT High speed inking unit, flexotiskové testovací zařízení F1, fotoakustický spektroskop, 3D tiskárna Formlabs, klimatická komora Q-SUN Xenon Test Chamber a mnoho dalších.
Pracoviště je vybaveno také běžnými tiskovými stroji jako inkoustová tiskárna HP Latex 335, či produkční digitální tiskový stroj Konica Minolta AccurioPress C3070.
Díky tomu si naši žáci, případní potencionální zájemci o studium na této vysoké škole, mohli udělat představu o možnostech následného uplatnění, o celkovém fungování a také o náplni těchto studií jako je např. testování polygrafických materiálů (papír, tiskové barvy a laky, ostatní chemické a technické prostředky), testování polygrafických výrobků, kvality tiskovin a dokončovacího zpracování a v neposlední řadě testování polygrafických technik a technologií.
Díky troše zbylého času si v rámci rozchodu a volné zábavy mohli žáci udělat představu také o atmosféře a působení samotných Pardubic. Je to město plné křupavého perníku, vizuálních kontrastů a také plné odhodlaných cyklistů. 🙂