1. Domů
  2.  » 
  3. Školní blog
  4.  » Uprchlictví a lidská práva

Uprchlictví a lidská práva

19. listopadu 2021 | Školní blog, Školní poradenské pracoviště

V 1. polovině listopadu 2021 jsme pro žáky 2. ročníků zajistili workshop o lidských právech nabízený nezávislým hnutím usilujícím o dodržování základní lidských práv Amnesty International. Program s názvem Uprchlictví a lidská práva tematicky navazuje na učivo ŠVP v předmětu Základy společenských věd.

Workshop je zaměřen na téma uprchlictví z pohledu lidských práv. Pracuje s představami a zkušeností žáků o tom, kdo je uprchlík, odkud utíká a proč prchá, co se s uprchlíkem děje po jeho útěku. Dále se zaměřuje na podmínky a průběh řízení o udělení mezinárodní ochrany. Žáci si v rámci rolové hry vyzkoušeli samotný azylový proces a v řízené diskuzi mohli otevřeně vyjádřit své názory na toto téma.

Mgr. Kateřina Dvořáková

Učitelka humanitních předmětů

Názory žáků:

Program se mi líbil. Dozvěděla jsem se nové informace o situaci s uprchlíky, a jak probíhá proces na mezinárodní ochranu pro uprchlíky. Program mi dal trochu jiný pohled na věc.

Žákyně P2

Program se mi moc líbil. Zjistila jsem, že lidé mohou prchat z různých důvodů, ne jen před válkou. Po celé dvě hodiny byla zajímavá a příjemná atmosféra a jsem ráda, že jsem si něco odnesla a dozvěděla se spoustu nových informací např., že požádání o azyl není tak jednoduché a ne každý ho dostane.

Žákyně P2

Program se mi líbil, byl poučný a byl veden zábavnou formou. Bavilo mě vžívat se do jednotlivých rolí účastníků azylového procesu.

Žákyně P2

Program s Amnesty International byl zajímavý. Dozvěděla jsem se věci, které jsem nevěděla, a zároveň mě bavily aktivity, které jsme dělali. Zahrála jsem si na žadatele o azyl.  Musela jsem dělat všechno pro to, abych ho dostala, ale nebylo to tak lehké, jak se zprvu zdálo. Úředník se mě ptal na otázky a pozorovatel na konci rozhodl o tom, jestli mi azyl přidělí nebo ne. Byla to zajímavá zkušenost.

Žákyně P2