1. Domů
  2.  » 
  3. Školní blog
  4.  » Samet na školách

Samet na školách

4. listopadu 2021 | Školní blog

Program Samet na školách

Ve dnech 18.10. – 20.10. a 1.11. se v rámci programu Samet na školách, pořádaným organizacemi Post Bellum a Díky, že můžeme, žáci a žákyně druhých až čtvrtých ročníků zúčastnili těchto workshopů, besed, přednášek a seminářů:

Občanská angažovanost s humorem

Jak mluvit s politiky, aneb lobbista nemusí být vždycky padouch

Seminář Charta 77 – texty

Beseda s Kamilou Bendovou 

Proč je dobré (ne)chodit k volbám

Společenská odpovědnost firem: současné trendy a výzvy

Žáci a žákyně měli v anketě možnost vyjádřit se k seminářům, besedám workshopům, kterých se zúčastnili.

Jak mluvit s politiky, aneb lobbista nemusí být vždycky padouch

Rekonstrukce státu, Frank Bold

Uvědomila jsem si, že na každém názoru a projevu záleží a když umíme prosadit TO svoje, tak můžeme i něco změnit v náš prospěch…

Bylo zajímavé řešit postup při nějaké žádosti/stížnosti/návrhu na změnu. To, že jsme vzali nějaké naše návrhy na změnu a snažili se vymyslet, jak postupovat při jejich prezentování vyšší osobě, bylo taky super. Určitě to přineslo každému z nás něco užitečného do budoucna.

Zjistila jsem, že když něco opravdu chci, tak si za tím mám opravdu stát.

Přínosem určitě bylo, že jsme se dozvěděli praktickou věc ze života a to, jak prosadit svůj návrh/názor na změnu. A vlastně připomenutí, že i když jsme jen „obyčejní“ studenti, tak stále můžeme hodně věcí ovlivnit.

2A

Beseda s Kamilou Bendovou

paní Kamila Bendová 

Měla jsem možnost vidět tuto dobu z jiného pohledu než se učí na školách, bylo to velice zajímavé a přínosné v tom, že jsme se dozvěděli přímé informace ze vzpomínek, což bylo pro mě osobně lepší a zábavnější, než poslouchat něco z učebnice.

Uvědomila jsem si, že na každém názoru a projevu záleží a když umíme prosadit TO svoje, tak můžeme i něco změnit v náš prospěch…

Do této doby jsem o Chartě 77 vůbec nic nevěděla. Jsem moc ráda, že nám paní Bendová o tom něco řekla. Takže přínosné pro mě bylo vše.

Bylo zajímavé slyšet o celém období z pohledu člověka, který v té době žil a hodně ho přísná nesmyslná pravidla zasáhla. Celkově mě baví poslouchat reálné příběhy z minulosti, takže mě program zaujal.

4A, OT4

Proč je dobré (ne)chodit k volbám

docent Michal Pink, FSS Brno

Dozvěděla jsem se něco nového týkající se politiky, o kterou se zas až tak moc nezajímám.

3B

Společenská odpovědnost firem: současné trendy a výzvy

Mgr.Iveta Zelenková, Ph.D., odborná asistentka KSPSP

Mluvení o chování zaměstnavatele k zaměstnanci/brigádníkovi, vím na co si příště dát pozor a jak by se ke mě měli chovat.

4B

Občanská angažovanost s humorem 

Sametové posvícení, lektor Josef Koblic

Bavilo mě diskutovat se spolužáky o různých problémech společnosti. Dozvěděla jsem se jaké fungují upoutávací pochody.

Mne se to moc libilo. O těchto akcích jsem nevěděla a jsem ráda, že jsem se o tom dozvěděla. Pán byl skvělej, dalo se s ním bavit o všem, dobře to všechno vysvětlil a ukázal. S děckama se naštěstí dalo bavit normálně. Častěji takové programy!

Zamysleli jsme se nad důležitými tématy, podělili jsme se o své názory a našli kompromis. Nevím, zda bych se průvodu tohoto typu v reálu zúčastnila, ale plánování satiry a debaty se spolužáky mě bavily.

3A

Dagmar Kolářová, koordinátorka programu na SSG 

Školní časopis

Školní časopis Granat

Milí žáci, rádi bychom Vás informovali o novém kole iniciativy Discover EU, které je aktuálně otevřeno a které cílí na studenty a studentky ve věku 18 let. Tato soutěž umožňuje mladým lidem z celé Evropy objevovat rozmanitost našeho kontinentu a prohlubovat své znalosti o evropské kultuře, historii i současnosti. Co je DiscoverEU? DiscoverEU je soutěž Evropské komise, v rámci které mohou studenti ve věku 18 let vyhrát časovou jízdenku, se kterou mohou cestovat po Evropě zdarma, převážně vlakem. Vybraní účastníci získají navíc Evropskou kartu mládeže DiscoverEU, která zahrnuje slevy na dopravu, kulturní akce, ubytování a další aktivity. Kdo se může přihlásit do aktuálního kola? Mladí lidé narození mezi 1. lednem 2006 a 31. prosincem 2006, kteří jsou občany některé ze zemí Evropské unie nebo mají rezidenční status v členské zemi EU nebo ve třetí zemi zapojené do programu Erasmus+ Jak se přihlásit? Prostřednictvím webových stránek iniciativy - https://youth.europa.eu/discovereu_cs Termín podání přihlášek je od 2. října 2024 do 16. října 2024. Vybraní studenti budou moci cestovat od 1. března 2025 do 31. května 2026 po dobu až 30 dnů. Zapojit se do soutěže je možné buď individuálně nebo ve skupině až pěti lidí (kdy všichni musí splňovat podmínku data narození) a následně tak cestovat ve skupině. Národní agentura programu Erasmus+ také pomáhá s organizací meet-upů, kde se účastníci mohou setkat a sdílet své zážitky.

348 Posts
1.1K Followers

SSG BRNO

Při pátku se žáci měli možnost v rámci exkurze podívat do firmy SOMA. Největší české firmy vyrábějící flexotiskové stroje se sídlem v Lanškrouně a pobočkami po celém světě. Seznámili se s tiskovou technikou - flexotiskem,  výrobou strojů, sami si nalepili štočky a prošli celý průběh samotného tisku.
Únorová exkurze do největší tiskárny v ČR Svoboda Press v Praze aneb, když si žáci domluví exkurzi na základě probíraného tématu v technologii 👏🏼