1. Domů
  2.  » 
  3. Školní blog
  4.  » Mezipatra Queer Film Festival 2019

Mezipatra Queer Film Festival 2019

16. prosince 2019 | Školní blog

Dne 18. 11. 2019 se žáci 2A a 2B zúčastnili filmové projekce spojené se vzdělávací  besedou na téma prevence HIV/ AIDS, homosexualita a přijímání jinakosti, která se konala v rámci 20. ročníku queer filmového festivalu MEZIPATRA 2019.

Queer filmový festival je organizovaný občanskými sdruženími Mezipatra a STUD Brno, který každoročně představuje kolem stovky českých a zahraničních filmů s LGBTQ+ tématy. Cílem školních projekcí je především vzdělávání a osvěta v oblasti primární prevence HIV onemocnění, odstranění stigmatizace obětí šikany HIV pozitivních a nemocných AIDS, dále odstranění přetrvávajících společenských předsudků, netolerance, vzájemného nepochopení a akceptování odlišností.

Žáci zhlédli snímek s názvem „Kdo mě teď bude mít rád?“ (2016) o HIV pozitivním homosexuálním Saarovi, který se po 20 letech pobytu v Londýně snaží obnovit kontakt se svou konzervativní rodinou v Izraeli. Jeho návrat ale není jednoduchý. Část rodiny mu zazlívá, že odešel žít do jiné země, jiní nedokážou přijmout jeho sexuální orientaci nebo se přímo bojí, že Saar nakazí virem HIV jejich děti. Dokument zpracovává téma důvěry, potřeby přijetí a strachu.

Mgr. Kateřina Dvořáková, školní metodička prevence

Program HIV/AIDS byl o této nemoci. Pouštěli nám film, ve kterém vyprávěl muž svůj příběh o tom, jak chytil tuto nemoc, jak bylo pro něj těžké to říct rodině, jak se s tím vypořádával, jaký názor na to mělo okolí. Po skončení filmu jsme se mohli ptát na jakékoliv dotazy ohledně tohoto tématu. Myslím, že celý program byl hodně užitečný, protože o těchto věcech by se mělo mluvit, aby lidé nedělali zbytečné chyby a nezničili si tak později život. Líbilo se mi, že jsme mohli vidět grafy, jak se nemoc vyvíjela postupem času a jak je to s ní dnes, že je čím dál víc lidí co se nakazí virem HIV. Zjistili jsme také, jak tahle nemoc funguje, co dělá s lidským tělem a jak se tělo proti ní brání. Ukázali nám, jak nejčastěji se nemoc přenáší a jaké jsou její příznaky a co máme dělat, pokud tohle zaznamenáme. Líbilo se mi, že pán, se kterým jsme potom komunikovali, věděl opravdu spoustu věcí a že jsem se dozvěděla i něco, co jsem dřív nevěděla. Program měl za účel nás informovat o všem, co se týká této nemoci a říct nám, jak důležité je chránit se před tímto a to je podle mě super. Určitě si myslím, že to bylo k něčemu dobré, užitečné a že si z toho každý něco vzal. Líbil se mi i film, i možnost toho se na cokoli zeptat. 

Žákyně 2A

Jsem ráda, že jsem se mohla zúčastnit této přednášky, protože je rázným příkladem pro lidi, kteří všelijaké varování týkající se pohlavního styku neberou vážně, že to není žádná sranda. Proto bych všem doporučila tuto přednášku.

Žákyně 2B

Preventivní program mi objasnil co HIV je a co dělá. Dozvěděla jsem se, jak virus HIV proniká do lidského těla a co způsobuje. Také kolik lidí v Česku má AIDS. Řekl nám o různé délce života lidí s HIV. Program mi přišel zajímavý. Řekl mi něco nového a objasnil to, co už vím.

Žákyně 2B