1. Domů
  2.  » 
  3. Školní blog
  4.  » #martyisdead

#martyisdead

22. března 2021 | Školní blog

Dne 17. 3. 2021 jsme žákům prvních a druhých ročníků zprostředkovali možnost online promítání zkrácené verze mezinárodně oceněného českého miniseriálu o kyberšikaně #martyisdead inspirovaného skutečnými událostmi. Po promítání následovala beseda s tvůrci minisérie i s psychoterapeuty a adiktology na téma kyberšikany. Akce proběhla v rámci konference IDC Security Forum.

V době distanční výuky tráví žáci v online prostoru stále více času. Roste také četnost výskytu online závislostí. Proto považujeme za důležité žákům tuto tématiku neustále připomínat, bavit se s nimi o tom, co na internetu dělají, ukázat jim nebezpečí a rizika, která na ně v online světě číhají. Většina našich žáků ve zpětnovazebním dotazníku k tomuto programu uvedla, že programy o kyberšikaně měli již na základní škole a jsou s touto problematikou seznámeni. Mnozí ale ocenili možnost si informace z této oblasti připomenout a upevnit si svůj postoj ke správnému jednání ve světě sociálních sítí.

Mgr. Kateřina Dvořáková, školní metodička prevence

V čem bylo zhlédnutí filmu a následná beseda s odborníky na téma kyberšikana pro naše žáky přínosné?

Musím být opatrná na sociálních sítích s čímkoliv a byla jsem si doteď jistá, že se mi nic takového stát nemůže. A když už ano, tak o tom nemlčet a hned to někomu říct.

Víc si budu dávat pozor a více promýšlet, co chci sdílet a co ne.

Měli bychom věnovat více času budování vztahu s rodiči, což je něco, na čem pracuji, a tak v tomhle to bylo přínosné.

Už vím, že je lepší si o tom s někým promluvit, a nenechat to zajít moc daleko.

Znovu jsem si poslechla a potvrdila informace, které se týkají tohoto tématu. Téma mě baví a baví mě získávat nové informace.

Nekomunikovat na internetu s divnými účty, svěřovat se, nenechávat se manipulovat ostatními lidmi.

Být více opatrná a ověřovat si informace. Nečekala jsem, že to může být tak moc nebezpečné.

Přínosné pro mě byly ty rady, co mají dělat děti, když jsou obětí kyberšikany a nemohou o tom mluvit s rodiči.

Otevřelo mi oči, jak jsou takové věci nebezpečné.

Nebát se říct rodičům nebo někomu blízkému o svých problémech i těch, které se týkají kyberšikany.

Svěřovat se, nenechat se přemluvit k věcem, kterých bychom litovali, nebo které by mohly být zneužity proti nám.

Bylo to přínosné, protože v době kovidu trávíme všichni více času na sociálních sítích, a je dobré na tohle téma upozornit.

Rozhodně mám větší přehled o tom, co se v mém okolí může dít. A díky tomu, pokud bych byl podobné situaci vystaven, tak bych věděl jak lépe reagovat.

Seriál už jsem viděla, ale beseda byla zajímavá. Rady odborníků byly přínosné z hlediska prevence a případného řešení problému. Dokázali rychle reagovat na položené dotazy (skvělý nápad s anonymním chatem). Mile mě překvapila i paní, která zastupovala rodiče a předala skvělé rady, jak v této problematice komunikovat s dětmi.

V tom, že mi to připomnělo, jak závažná kyberšikana je a taky jak důležité je být na internetu a soc. sítích opatrní.

Nebýt tak naivní na internetu, protože nikdy nevíš, co ten na druhé straně je za člověka a radši si psát pouze s kamarády, které znáte a nedělat to, co si ostatní přejí. Taky třeba se zkusit se svými problémy svěřit více než jednou. Nastavit si hranice, za které se už nesmí jít, říct ne! Dost! A udělat cokoliv, aby to skončilo. Svět  bohužel není pěkný a lidé v něm musí být obezřetní.

Školní časopis

Školní časopis Granat

Milí žáci, rádi bychom Vás informovali o novém kole iniciativy Discover EU, které je aktuálně otevřeno a které cílí na studenty a studentky ve věku 18 let. Tato soutěž umožňuje mladým lidem z celé Evropy objevovat rozmanitost našeho kontinentu a prohlubovat své znalosti o evropské kultuře, historii i současnosti. Co je DiscoverEU? DiscoverEU je soutěž Evropské komise, v rámci které mohou studenti ve věku 18 let vyhrát časovou jízdenku, se kterou mohou cestovat po Evropě zdarma, převážně vlakem. Vybraní účastníci získají navíc Evropskou kartu mládeže DiscoverEU, která zahrnuje slevy na dopravu, kulturní akce, ubytování a další aktivity. Kdo se může přihlásit do aktuálního kola? Mladí lidé narození mezi 1. lednem 2006 a 31. prosincem 2006, kteří jsou občany některé ze zemí Evropské unie nebo mají rezidenční status v členské zemi EU nebo ve třetí zemi zapojené do programu Erasmus+ Jak se přihlásit? Prostřednictvím webových stránek iniciativy - https://youth.europa.eu/discovereu_cs Termín podání přihlášek je od 2. října 2024 do 16. října 2024. Vybraní studenti budou moci cestovat od 1. března 2025 do 31. května 2026 po dobu až 30 dnů. Zapojit se do soutěže je možné buď individuálně nebo ve skupině až pěti lidí (kdy všichni musí splňovat podmínku data narození) a následně tak cestovat ve skupině. Národní agentura programu Erasmus+ také pomáhá s organizací meet-upů, kde se účastníci mohou setkat a sdílet své zážitky.

348 Posts
1.1K Followers

SSG BRNO

Při pátku se žáci měli možnost v rámci exkurze podívat do firmy SOMA. Největší české firmy vyrábějící flexotiskové stroje se sídlem v Lanškrouně a pobočkami po celém světě. Seznámili se s tiskovou technikou - flexotiskem,  výrobou strojů, sami si nalepili štočky a prošli celý průběh samotného tisku.
Únorová exkurze do největší tiskárny v ČR Svoboda Press v Praze aneb, když si žáci domluví exkurzi na základě probíraného tématu v technologii 👏🏼