1. Domů
  2.  » 
  3. Školní blog
  4.  » #martyisdead

#martyisdead

22. března 2021 | Školní blog

Dne 17. 3. 2021 jsme žákům prvních a druhých ročníků zprostředkovali možnost online promítání zkrácené verze mezinárodně oceněného českého miniseriálu o kyberšikaně #martyisdead inspirovaného skutečnými událostmi. Po promítání následovala beseda s tvůrci minisérie i s psychoterapeuty a adiktology na téma kyberšikany. Akce proběhla v rámci konference IDC Security Forum.

V době distanční výuky tráví žáci v online prostoru stále více času. Roste také četnost výskytu online závislostí. Proto považujeme za důležité žákům tuto tématiku neustále připomínat, bavit se s nimi o tom, co na internetu dělají, ukázat jim nebezpečí a rizika, která na ně v online světě číhají. Většina našich žáků ve zpětnovazebním dotazníku k tomuto programu uvedla, že programy o kyberšikaně měli již na základní škole a jsou s touto problematikou seznámeni. Mnozí ale ocenili možnost si informace z této oblasti připomenout a upevnit si svůj postoj ke správnému jednání ve světě sociálních sítí.

Mgr. Kateřina Dvořáková, školní metodička prevence

V čem bylo zhlédnutí filmu a následná beseda s odborníky na téma kyberšikana pro naše žáky přínosné?

Musím být opatrná na sociálních sítích s čímkoliv a byla jsem si doteď jistá, že se mi nic takového stát nemůže. A když už ano, tak o tom nemlčet a hned to někomu říct.

Víc si budu dávat pozor a více promýšlet, co chci sdílet a co ne.

Měli bychom věnovat více času budování vztahu s rodiči, což je něco, na čem pracuji, a tak v tomhle to bylo přínosné.

Už vím, že je lepší si o tom s někým promluvit, a nenechat to zajít moc daleko.

Znovu jsem si poslechla a potvrdila informace, které se týkají tohoto tématu. Téma mě baví a baví mě získávat nové informace.

Nekomunikovat na internetu s divnými účty, svěřovat se, nenechávat se manipulovat ostatními lidmi.

Být více opatrná a ověřovat si informace. Nečekala jsem, že to může být tak moc nebezpečné.

Přínosné pro mě byly ty rady, co mají dělat děti, když jsou obětí kyberšikany a nemohou o tom mluvit s rodiči.

Otevřelo mi oči, jak jsou takové věci nebezpečné.

Nebát se říct rodičům nebo někomu blízkému o svých problémech i těch, které se týkají kyberšikany.

Svěřovat se, nenechat se přemluvit k věcem, kterých bychom litovali, nebo které by mohly být zneužity proti nám.

Bylo to přínosné, protože v době kovidu trávíme všichni více času na sociálních sítích, a je dobré na tohle téma upozornit.

Rozhodně mám větší přehled o tom, co se v mém okolí může dít. A díky tomu, pokud bych byl podobné situaci vystaven, tak bych věděl jak lépe reagovat.

Seriál už jsem viděla, ale beseda byla zajímavá. Rady odborníků byly přínosné z hlediska prevence a případného řešení problému. Dokázali rychle reagovat na položené dotazy (skvělý nápad s anonymním chatem). Mile mě překvapila i paní, která zastupovala rodiče a předala skvělé rady, jak v této problematice komunikovat s dětmi.

V tom, že mi to připomnělo, jak závažná kyberšikana je a taky jak důležité je být na internetu a soc. sítích opatrní.

Nebýt tak naivní na internetu, protože nikdy nevíš, co ten na druhé straně je za člověka a radši si psát pouze s kamarády, které znáte a nedělat to, co si ostatní přejí. Taky třeba se zkusit se svými problémy svěřit více než jednou. Nastavit si hranice, za které se už nesmí jít, říct ne! Dost! A udělat cokoliv, aby to skončilo. Svět  bohužel není pěkný a lidé v něm musí být obezřetní.