1. Domů
  2.  » 
  3. Školní blog
  4.  » Jurkovičova vila – exkurze

Jurkovičova vila – exkurze

30. června 2021 | Školní blog

Dojmy z exkurze: Jurkovičova vila – stálá expozice „Architekt a jeho vila“ a aktuální výstava vítězné dvojice soutěže Czech Grand Design 2020 „Herrmann & Coufal:  DIY – Design In You“, pátek 18. 6. 2021.

V rámci bloku červnových exkurzí v předmětu Společenskovědní základ se v pátek 18. června třída 1A zúčastnila exkurze do Jurkovičovy vily v Brně Žabovřeskách, která je jednou z expozic Moravské galerie v Brně.

V úvodní části jsme se rádi v horkém dni zchladili v exteriérech – v příjemné stinné zeleni zahrady vily, kterou doplňovalo pestře rozkvetlé rozárium.

Poté jsme již zahájili komentovanou prohlídku interiérů vily významného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1906. Mimo stavby v Brně stavěl i na Slovensku, odkud pocházel, velmi známá je i chata Libušín na Pustevnách, která byla nedávno úspěšně obnovena po požáru, nebo lázeňské domy v Luhačovicích aj. To vše jsme se dozvěděli v zajímavě koncipované stálé expozici věnované jeho tvorbě architektonické, ale i designérské. Vile dominuje ústřední schodišťová hala s původními kusy nábytku doplněnými replikami dobových tapet, výmalbou, koberci. To vše tvoří jedinečnou barevnou atmosféru.

Jako speciální výstava zde byla momentálně k vidění expozice vítězných děl soutěže Czech Grand Design 2021, která svým zaměřením s oblastmi působení Jurkoviče úzce souvisí. Mladá dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal zde vystavuje funkční svítidla z řady „Vyrob si sám“ a nábytek zhotovený z recyklovaného materiálu. Jejich originální kombinovatelné osvětlení navržené pro jeden nejmenovaný Hobby market nás velmi zaujalo, stejně jako celá expozice Jurkovičovy vily.

Mgr. Helena Badalová, vyučující SVZ

Školní časopis

Školní časopis Granat

🤩SOUTĚŽ S VSTUPENKY NA NAŠEM INSTAGRAMU!!😍 IG: ssgbrno

1

351 Posts
1K Followers

SSG BRNO

TÝDEN V POHODĚ NA SSG💜
TÝDEN V POHODĚ NA SSG💜
TÝDEN V POHODĚ NA SSG💜
Únorová exkurze do největší tiskárny v ČR Svoboda Press v Praze aneb, když si žáci domluví exkurzi na základě probíraného tématu v technologii 👏🏼