1. Domů
  2.  » 
  3. Aktuality
  4.  » Suchej únor 2022

Suchej únor 2022

8. února 2022 | Aktuality, Školní poradenské pracoviště

V únoru 2022 se koná jubilejní desátý ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Důvodem je nadměrná spotřeba alkoholu v ČR. Rizikově u nás pije více než 1 000 000 lidí.

Při této příležitosti jsme pro žáky naší školy uspořádali besedu s Petrem Harazinem, českým zpěvákem, kytaristou a frontmanem skupiny Nebe. V roce 2019 se Harazin přiznal, že má problémy s alkoholem. Podstoupil tříměsíční pobyt v protialkoholní léčebně a po absolvování léčby se mu daří abstinovat. Pil jedenáct let. Často se napil víc, než bylo zdrávo. Svůj příběh sdílí veřejně dál prostřednictvím besed na téma závislostí po celé české republice.

Mgr. Kateřina Dvořáková

Školní metodička prevence

Co přinese Suchej únor jeho účastníkům?

Názory žáků:

Program na téma alkoholismu byl velice dobrým ozvláštněním výuky. Informace, které jsme se dozvěděli, byly minimálně pro mě něco zcela nového, jelikož jsem nečekala, že je alkoholismus tak vážný a zbavit se ho není jednoduché. Sama sebe jsem tak utvrdila v tom, že alkohol není něco, co ve svém životě potřebuji a jsem ráda, že jsem nezačala pít v brzkém věku jako někteří z mých vrstevníků.

Žákyně 4A

Přednáška se mi velmi líbila. Petr Harazin se krásně vyjadřoval. Nebylo to nudné, ani nějak na sílu prezentované. Řekl vše potřebné a bylo super znovu si připomenout tuto problematiku. Sice to bylo těžké a chvílemi velmi smutné, ale odcházela jsem s pocitem nejlépe stráveného času a spokojenosti.

Žákyně 4A

Povídání Petra Harazina bylo velice zajímavé a poučné. Jsem za tuto přednášku velmi vděčná, protože jsem nic moc o závislosti na alkoholu nevěděla. Alkohol si moc často nedávám a myslím si, že po tom, co jsme slyšela, ho omezím úplně. Takovou přednášku bych doporučila všem lidem.

Žákyně 4A

Beseda s Petrem Harazinem se mi líbila. Měla jsme možnost vidět toto téma z jiného úhlu pohledu. Jsem ráda, že teď už znám pocity člověka, který je závislý a co ho nutí, aby pil dál. Zajímavé bylo také to, jak probíhá léčení v psychiatrické léčebně. Ukázalo mi to směr, kterým se určitě nechci vydat a radši si koupím čokoládu.

Žákyně 3A

Pojetí přednášky se mi velmi líbilo. Byla dynamická, ke každému pojmu se nám ihned dostalo vysvětlení s příkladem osobní zkušenosti přednášejícího. Dokonale nám byly podány informace ohledně fungování léčebny, o typech lidí v nich a vnitřních pocitech pana Petra. Přednášku beru jako přínosnou. Byl to příjemně strávený čas se sympatickým mužem obohacený i o nějaký ten vtip.

Žákyně 3A