1. Domů
  2.  » 
  3. Aktuality
  4.  » Nezapomeneme 2022

Nezapomeneme 2022

23. března 2022 | Aktuality

Při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který se každoročně připomíná 27. ledna, se naši žáci druhých ročníků zúčastnili programu Nezapomeneme 2022, který realizuje Muzeum romské kultury ve spolupráci s brněnskou pobočkou Židovského muzea v Praze.

Jedná se interaktivní vzdělávací dílnu, jejíž tématem jsou zásadní historická fakta židovského a romského holokaustu propojená s autentickými vzpomínkami pamětníků. Interaktivní program vede žáky k zamyšlení nad příčinami a důsledky nejen samotného holokaustu, ale obecně totalitních ideologií.

Mgr. Kateřina Dvořáková

vyučující humanitních předmětů

Názory žáků:

Dílny Nezapomeneme 2022 mě fascinovaly. Nečekal jsem, že na téma židovského a romského holokaustu se dá tolik diskutovat, i když je to téma vcelku ponuré. Naše průvodkyně byla pracovnice Muzea romské kultury a halachická židovka z Brněnské židovské obce. Rozebrali jsme vzpomínky a dopisy Romů a Židů za doby 2. světové války. Je zvláštní, jak málo se mluví o Romech v koncentračních táborech a celkovém rozhodování o tom, kdo bude odvezen a kdo ne. To nás vedlo k diskuzi, pomocí které jsme se dostali k dnešním neonacistům a nepochopením toho, proč se chovají tak, jak se chovají. Osobně si myslím, že o tomhle tématu by se mělo diskutovat více, protože, jak nám řekli lektorky, nikdy nevím, kdy se může historie opakovat. 

Žák 2A

Program byl velice pěkný. Prostředí v muzeu představovalo dobrou atmosféru. Útulné místnosti se sympatickými lektorkami a dobře zpracovaný program. Úvod vyplnilo představení lektorek a hra na začátek. Poté jsme dostali přednášku o tom, co se vůbec dělo a jak to všechno probíhalo. Prezentace byla přehledná a informovala nás jen o důležitých věcech. Dozvěděla jsem se zde dost důležitých informací a upřesnila si tehdejší situaci. Takových programů bych uvítala klidně víc.

Žákyně 2A

Program v Muzeu romské kultury byl dle mého názoru zajímavý a dost naučný, ale dost smutný. Na základní škole jsme v hodinách dějepisu mluvili hlavně o genocidě Židů. Na programu jsem se dozvěděla, že se holokaust týkal i Romů. Dost mě překvapilo, jak nacisté určovali, kdo je Žid nebo Rom. Metody vycucané z prstu. Lektorky programu nám to hezky a srozumitelně, pomocí několika aktivit a videa, vysvětlily. Zase jsem o něco chytřejší.

Žákyně 2A

Školní časopis

Školní časopis Granat

🤩SOUTĚŽ S VSTUPENKY NA NAŠEM INSTAGRAMU!!😍 IG: ssgbrno

1

351 Posts
1K Followers

SSG BRNO

TÝDEN V POHODĚ NA SSG💜
TÝDEN V POHODĚ NA SSG💜
TÝDEN V POHODĚ NA SSG💜
Únorová exkurze do největší tiskárny v ČR Svoboda Press v Praze aneb, když si žáci domluví exkurzi na základě probíraného tématu v technologii 👏🏼