fbpx
  1. Domů
  2.  » 
  3. Veřejnost
  4.  » 
  5. Projekty
  6.  » 
  7. Výzva č. 56
  8.  » I do školní knihovny o Vánocích zavítal Ježíšek

I do školní knihovny o Vánocích zavítal Ježíšek

23. března 2020 | Výzva č. 56

Vánoce mohla oslavit i školní knihovna, jelikož do ní přibylo spoustu zajímavých literárních děl. Nikdo už by tedy nemusel čekat, až se „vrátí Lakomec nebo Saturnin“.

Naše škola se zapojila do Výzvy 56, vyhlášené MŠMT, a dostala tak možnost obohatit stávající školní knihovnu o nové kousky. Kromě děl, která jsou v seznamu maturitní četby, nám přibyly další tituly.

Jaké? To se snadno dozvíte v následujícím příběhu:

Píše se rok 3016 a lidstvo si v předchozím období prožilo doslova Inferno. Po ničivé válce lidem nezbylo, než si postavit Papírová města. V jednom z nich, Na větrné hůrce, měl svůj Skleněný pokoj i Lakomec Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel. Jelikož byl jeho pokoj v Továrně v přízemí, nebyl to pro něho žádný velký Pád. Na stole nechal lakonický vzkaz: Umřel jsem v sobotu. Vydal se tedy do světa. Šel rozlehlým žitným polem, slunce svítilo tak mocně, že působilo jako Zaklínač, na staříka padalo jakési Delirium. Najednou uslyšel záhadný zvuk. Z pole náhle vyletěla Červenka a stařík se rozhodl, že zjistí, Kdo chytá v žitě. Zprvu si myslel, že to budou Lovci hlav, ale jak se tak prodíral klasy, našel mladou dívku. Řekla mu, že je to Veronika, která se rozhodla zemřít. Už dva dny je Zmizelá, protože ji všichni začali považovat za Zlodějku knih. Bránila se, že nikdy žádnou knihu neukradla, jelikož je Analfabetka, která uměla počítat, a ke knihám by potřebovala navíc Předčítače. Staříkovi se dívka zdála záhadná jako Šifra mistra Leonarda, a krásná jako jedna Čarodějka z Portobella, do které byl kdysi zamilovaný. Tehdy to byla taková Lolita a stařík si připadal Napůl zlý, když ji opustil. Postavil ji pod oknem Sněhuláka, na kterého pověsil vzkaz: Hvězdy nám nepřály.

Snad se vám z příběhu nezamotala hlava. Těšíme se na vás ve školní knihovně!