Školní aktivity

Exkurze do Ruční papírny a muzea papíru Velké Losiny

V pátek 30. listopadu 2018 jsme navštívili Ruční papírnu a muzeum papíru ve Velkých Losinách. Cesty se účastnily třídy KZ, 4A, 4B a 3C.

Do Velkých Losin jsme dorazili v pořádku a včas. Ještě před vstupem na prohlídku byl dostatek času na to, abychom navštívili kamenný obchod se suvenýry. Každý si tam našel něco pro své vlastní potěšení. Obchod byl plný nejrůznějšího sortimentu od kalendářů přes pohlednice a přáníčka až k mapám a dalším zajímavým produktům vyrobeným ve zdejší papírně.

Po nákupech následovala prohlídka muzea a papírny. V první části jsme se dozvěděli něco o vzniku papíru a jeho průniku do světa. Viděli jsme různé exponáty. Hlavně nás zaujal první losinský lis, který přežil několik století a stále je plně funkční. Dále jsme si mohli prohlédnout různá síta s filigrány v podobě nejen losinského erbu. Když jsme prošli touto expozicí, shlédli jsme krátké video o papírnách a následně jsme se přesunuli do samotné ruční výroby, kde vlastně papír vzniká. Měli jsme možnost seznámit se s celým procesem výroby, od čerpání papíru, snímání až po samotné hlazení. Mohli jsme se podívat i na klížící káď, do které si nejeden student hodil minci pro štěstí.

Po návštěvě muzea jsme se vydali do Olomouce, kde jsme měli možnost prohlédnout si vánoční trhy a nasát vánoční atmosféru. Mnozí z nás tuto příležitost využili k nákupu dárků pro své blízké. Mimo jiné jsme si obhlédli i pár památek, které se nacházejí na náměstí. I přes nízké teploty a nepříjemný vítr jsme se ve zdraví dostali zpět do Brna s pěknými zážitky a novými vědomostmi.

Bianka Krotká, Hana Durajová a Adéla Kropáčková, třída KZ

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů