Školní aktivity

Zdravé stárnutí – "Jak se žije babičce a dědečkovi"

Napsal Barbora Látalová.

Dne 16. 11. 2018 jsme pro žáky naší školy ve spolupráci s Klinikou interní, geriatrie a praktického lékařství LF MU v Brně zajistili projektovou aktivitu s názvem „Zdravé stárnutí – Jak se žije babičce a dědečkovi“.

Hlavním cílem této aktivity je zvýšení informovanosti laické veřejnosti adolescentního věku o vlivu životního stylu na zdraví jedince, o procesu zdravého stárnutí s maximálním zachování kondice a soběstačnosti.

Žáci si vyslechli interaktivní PWP přednášku z oblasti zdravého životního stylu a úspěšného stárnutí, při níž komunikovali s přednášejícím panem Mgr. Pavlem Kellnerem prostřednictvím hlasovacího zařízení. Zhlédli animaci mozkové mrtvice a srdečního infarktu, byli poučeni o příčinách osteoporózy a funkcí vápníku v našem těle. Poté žáci podstoupili formou prožitkové výuky praktika za pomocí simulačních modelů syndromů stáří imitující poruchy zraku, sluchu, ztuhnutí kloubů, sehnutí zad, svalové ochablosti, snížené citlivosti a obratnosti rukou. Na závěr programu si žáci mohli nechat změřit tkáňovou skladbu (svaly, kosti, tuk) metodou bioimpedanční analýzy spolu s předáním protokolu zjištěných hodnot.

Akce byla podpořena finančními prostředky JM kraje z dotačního programu Preventivní programy realizované školami a školskými zařízeními v roce 2018.

Mgr. Kateřina Dvořáková, školní metodička prevence

 

Názory žáků:

Přednáška byla velice zajímavá a poučná. Pomocí prezentace nás pan lektor seznámil o různých nemocech způsobených stářím, jak jim můžeme předejít, nebo jak je můžeme alespoň oddálit. Během přednášky jsme dostávali různé otázky k tématu, na které jsme reagovali pomocí elektronických tlačítek. Poté jsme si mohli vyzkoušet simulaci stáří pomocí závaží, které jsme si dali na sebe, k tomu brýle a velká sluchátka. Tuhle simulaci jsem zkoušel docela dlouho a bylo to moc zajímavé. Měl jsem omezený pohyb, skoro nic jsem neslyšel a moc jsem neviděl. Hodně se mi líbilo, že jsem si toto téma mohl „osahat“.

Žák 2C

Dnešní program byl určitě zajímavý, protože jsme se dozvěděli jak stárnout zdravě a zabránit několika nemocem. Přednášející byl příjemný a uměl danou problematiku dobře vysvětlit. K dispozici byla simulace stáří a váha, která vážila tuky, svaly, kosti a další. Celkově si myslím, že s touto problematikou by mělo být seznámeno více lidí.

Žákyně 2C

Dne 16.11.2018 jsme se s celou naší třídou zúčastnili programu „Zdravé stárnutí -  Jak se žije babičce a dědečkovi“. Program byl velmi poučný. Nejdřív jsme si něco řekli o nemocech, které nás mohou potkat, poté nastalo interaktivní hlasování a na závěr jsme si zkusili, jaké to je pro seniory z hlediska fyzických úkonů. Myslím, že to celou třídu bavilo a spousta z nás se zamyslela nad svým životním stylem.

Žák 2C

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů