Školní aktivity

Cvičení jako prevence zdravotních problémů na pracovišti

Dne 2. 10. 2018 se žáci 1A a 3A zúčastnili výukového programu paní RNDr. Jitky Macháčkové na téma Cvičení jako prevence zdravotních problémů na pracovišti. Cílem programu je upozornit na rizika spojená s vadným držením těla a zanedbáním fyzické kondice. Lektorka během programu ukazuje, jak je možné omezit bolesti zad vhodným sezením na židli, jak uvolnit krční páteř automasáží a předcházet problémům při syndromu tzv. karpálního tunelu.
Žáci si společně s paní lektorkou připomněli anatomii lidského těla, zejména pohybového aparátu. Natrénovali základy zdravého sezení a vyzkoušeli uvolňovací cviky na židli. Auto masážní technikou uvolnili napětí na krční páteři a rozhýbali zatuhlé svaly šíje a dlaní. Na tento program se mohou těšit v průběhu měsíce listopadu 2018 ještě třídy 2A a 4A. Akce byla podpořena finančními prostředky JM kraje z dotačního programu Preventivní programy realizované školami a školskými zařízeními v roce 2018.

Mgr. Kateřina Dvořáková, školní metodička prevence

 

Názory žáků:
Naše třída měla dne 2. 10. další fascinující přednášku v SVZ. Přednáška se týkala problémů s pohybovým aparátem, a jak se jim dá jednoduchým cvičením předcházet. Přednášku vedla paní, která měla sama jednou problémy s pohybem, a tak se teď snaží vést lidi k preventivním opatřením těchto problémů. Pověděla nám o důvodech, proč tyto problémy vznikají.Dále o správném držení těla a jak si uvolnit krční páteř, která je v dnešní době díky mobilům maximálně zatěžovaná. Ukázala nám jednoduché cviky na posílení svalů, které se podílí na správném držení těla. Určitě si každý zapamatoval aspoň něco, a i když možná cvičit nebudeme, víme jaké to může mít následky.

Aneta Štípová 3A

Program o prevenci zdravotních cvičení byl podle mě zajímavý a přínosný. Dozvěděli jsme se například, co způsobuje časté bolení zad a že to mnohdy lidé moc neřeší. Paní byla velmi příjemná a bylo vidět, jak ráda se tímto tématem zabývá. Jelikož jsme grafici a pořád sedíme za počítačem, tak jsme si ukázali jak správně sedět a jak je důležité se během sezení protáhnout, aby nám neztuhly svaly. Také ukazovala na "dobrovolnících" různé cviky a masáže krční páteře, což bylo velmi uvolňující, ale místy také bolestivé. I když někteří ze třídy nevěnovali přednášce takovou pozornost, pro mě byla zajímavá a poslouchala jsem každé slovo, které paní vyslovila. Myslím si, že až budeme mít praxe a budou mě ze sezení bolet záda, určitě nějaký ze cviků vyzkouším.

Urbánková Lucie 3A

V úterý 2. října 2018 jsme měli ve škole program s paní Macháčkovou z Vysočiny. Seznámila nás s příčinami mnoha nepříjemných zdravotních problémů, jako jsou zablokování krční páteře, bolesti hlavy a zad, zhoršování zraku atd. Dozvěděla jsem se, že změny polohy nám uleví napětí v zádech, zvětší prostor pro dýchání. Ukázala nám základní pozice sedu, protože my jako grafici hodně a dlouho sedíme u počítače v jedné poloze. Zkusili jsme také několik metod na uvolnění krční páteře. Myslím si, že od teď to budu zkoušet každý den. Hodně mi to pomáhá k uvolnění.

Pham Thi Ngoc Anh 3A

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů