Školní aktivity

Exkurze do tiskáren Mafraprint Praha

Dne 10. 5. 2018 byla opět po roce uskutečněna exkurze do tiskáren Mafrapint Praha, jež jsou součástí MAFRA a. s., vydavatele deníků MF Dnes, Lidové noviny a Metro. V brzkých ranních hodinách bylo 13 žáků školy se dvěma vyučujícími připraveno k odjezdu vlakem do Prahy z brněnského hlavního nádraží.

Prohlídka firmy byla naplánována na 11.45 hodin. U vrátnice firmy Mafraprint v Praze-Hostivaři si nás vyzvedl pan Hynek Kružík, který nás následně provedl celým provozem. Nejprve jsme navštívili DTP pracoviště. Pan Kružík si vzal úvodní slovo, kdy nám představil firmu – její historii, poskytované služby, vyráběný sortiment (noviny, magazíny, letáky) a výrobní technologie. V rámci fáze předtiskové přípravy je nutné vycházet z tiskové normy ČSN ISO 12647-3 Coldset – novinový tisk ofsetem. Bylo nám představeno zařízení CtP, které zpracovává ofsetové tiskové desky. Tiskárna disponuje celkem třemi osvitovými jednotkami. Nejčastější zpracovávané formáty jsou dva – berlínský formát (315 x 470 mm) a tabloidní formát (235 x 315 mm). Ještě před tím, než jsme si mohli prohlédnout oddělení tisku, jsme se podívali do místnosti přípravy tiskových dat. Tato příprava je plně automatizovaná a zahrnuje veškerou technickou dokumentaci. Výrobní sáček ve fyzické podobě fakticky neexistuje.

 

Žáky však nejvíce zaujalo samotné oddělení tisku, dokončovacího zpracování a expedice. Firma se specializuje na coldsetový ofsetový tisk, což znamená, že barvy jsou přenášeny z tiskové formy na potiskovaný materiál nepřímo a na potiskovaném materiálu zasychají. V pražské Mafře jsou k dispozici celkem čtyři tyto tiskové stroje. Bylo nám umožněno prohlédnout si důkladně jeden z těchto strojů, respektive všechna jeho čtyři patra. Vše s podrobným výkladem od pana Kružíka. Zaujal nás způsob vkládání tiskových forem do stroje, skládací trojhran a obracecí válce, bezkontaktní vlhčení, oboustranný tisk umožněný pomocí čtyřválcových systémů uspořádání tiskových jednotek, systém barevníku a bezpochyby také tisková rychlost až 37 500 výtisků za hodinu o rozsahu až 96 tabloidních, respektive 48 berlínských stran. 

Kromě vlastního tisku jsou tiskárny vybaveny i na stále častěji požadovanou finalizaci vytištěného produktu. Častý je požadavek na změnu výsledného formátu tiskoviny. Pro tuto variantu jsou tiskárny vybaveny ořezovými bubny, jež jsou začleněny přímo do výrobních linek a jsou tak schopné produkt ořezávat kontinuálně až ze tří stran. Knihařská linka V1 navíc umožňuje snášení a sešití vnitřní složky se zušlechtěnou obálkou. V rámci dokončovacího zpracování je také umožněn vklad externí přílohy či lepení inzertních štítků. Žáky velice zaujaly expediční linky, které tvoří dopravní řetězy transportující produkty z tiskového stroje k jejich dalšímu zpracování.

Na závěr prohlídky jsme se dostali až ke skladu kotoučů papíru určeného k tisku. Mohli jsme se také podívat na odvíječe papíru vybavené letmým přelepem, který umožňuje nepřetržitý tisk.

Po skončení exkurze následoval přejezd metrem do centra, kde jsme absolvovali společnou prohlídku města.

Exkurzi jako učitelé hodnotíme jako velice přínosnou a dočkali jsme se také pozitivní odezvy od samotných žáků. Z tohoto důvodu doporučujeme návštěvu tiskáren Mafraprint i v příštích letech. Nabízí se možnost zorganizovat exkurzi do jejich pobočky v metropoli Hané – Olomouci.

Mgr. Barbora Látalová

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů