Školní aktivity

Návštěva festivalu dokumentárních filmů Jeden svět na školách

Dne 13. 3. 2018 jsme se zúčastnili festivalu Jeden svět na školách, kde nám byl promítnut film s názvem Nic se neodpouští. Hlavním tématem byly teroristické útoky v Paříži, které odstartovala situace okolo francouzského časopisu Charlie Hebdo, jenž svými karikaturami zesměšňoval představitele Islámu Mohameda.


Film byl zajímavě zpracovaný. Dokumentoval život Zineb El Rhazoui, novinářky, která za svobodou vyjadřování odešla do Francie, kde se stala sloupkařkou satirického časopisu Charlie Hebdo. Po teroristickém útoku v roce 2015 na redakci časopisu byla právě Zineb jedna z mála, která přežila a musí se tak vyrovnat se syndromem „přeživší" a překonat šok ze zavraždění svých kolegů. Také se stala nejhlídanější ženou Paříže, jelikož islamističtí radikálové si přáli její smrt.
Film určitě nebyl ztrátou času. Dozvěděla jsem se hodně zajímavých informací o dění ve Francii a v Maroku. Například pro mě byla nová informace o tom, jaké je i v dnešní době postavení žen v Maroku, kde ženy nemají rovnoprávné postavení s muži. To byl také jeden z hlavních důvodů, proč Zineb odešla studovat a později i pracovat do Paříže. Dále mě zaujalo to, že nikdy neexistuje úplná svoboda slova a i to, že Charlie Hebdo svými články a karikaturami vlastně nedělal nic špatného, ale i tak byl za to napadán členy islámského hnutí.
V druhé části programu jsme byli účastníky diskuse týkající se právě problematiky svobody slova v dnešní době. Moderátorka pozvala jako hosta novinářku internetového deníku Referendum Zuzanu Vlasatou. Diskuse směřovala nejen ke zhlédnutému filmu a tématu terorismu, ale také k aktuálnímu dění, vykonávání práce novináře v souvislosti s vraždou investigativního publicisty a jeho partnerky na Slovensku.
Tohoto programu jsme se zúčastnili v rámci výuky SVZ.

Tereza Minaříková, 3 B

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů