Školní aktivity

Jeden svět na školách

Začátkem dubna 2017 žáci druhých ročníků navštívili projekci filmu Kyberdžihád na festivalu dokumentárních filmů o lidských právech. Letos na jaře se uskutečnil již 19. ročník tohoto mezinárodního filmového festivalu, jehož letošním mottem je Umění spolupráce. Festival přináší příběhy lidí z různých koutů planety a otevírá důležitá témata z oblasti lidských práv, jako například život v nedemokratických režimech, válečné konflikty nebo nejrůznější sociální témata.

Film Kyberdžihád je publicisticky laděný snímek, který odhaluje teroristické strategie ve virtuálním světě a pokládá znepokojivou otázku, zda je vůbec možné tuto kybernetickou válku vyhrát. Ve filmu se kromě témat týkajících se médií, propagandy, extremismu a náboženství objevila i průřezová témata jako například výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech, osobnostní a sociální výchova, mediální a multikulturní výchova. Žáci zhlédli film v původním znění s titulky.

Po filmu následovala moderovaná debata, která se snažila poukázat na aktuální problémy, se kterými se žáci mohou setkávat ve svém okolí nebo v médiích.

Názory našich žáků:

Film se mi líbil. Skoro každý den slyším o tom, jak všude po světě vznikají různé útoky a v televizi nám prakticky nic neřeknou. Dozvíme se jen o tom, že to byl útok a hlásí se k němu Islámský stát. Dozvěděla jsem se dost nových věcí. Celkem mě dostalo, jak se tolik lidí nechá zlákat a manipulovat se sebou. Jsou to prostě lidská jatka. Doufám, že už konečně někdo zakročí a skončí to. Vlastně za všechno trpí nevinní lidé. Myslím si, že bychom se měli všichni zamyslet nad tím, že pokud se to dostane až sem, už nebude útěku. Jsem ráda za tyhle akce, jelikož se dozvídáme spoustu užitečných věcí.
Žákyně P2

V úterý jsme navštívili kino, kde se promítal dokument Cyber Jihad. Tento snímek byl zaměřený na terorismus a vše kolem něj. Byl velmi kvalitně natočený a divák se nad jeho obsahem skutečně zamýšlí. Abych byl upřímný, než jsem zhlédl tento film, měl jsem z tématu terorismus tak trochu strach. Po jeho zhlédnutí jsem se necítil o moc lépe, nicméně když přišel muž, jenž s námi vedl diskuzi na toto téma, uklidnil mě větou: „Konec války v Sýrii je jen otázka času.“ Pochopitelně chápu, že terorismus nikdy nevymizí, ale doufám, že to nijak neovlivní život tady u nás, alespoň ne tak, jak tomu bylo doposud.
Žák P2

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů