Školní aktivity

Exkurze do firmy Grafobal

Psal se rok 2017, třetí měsíc v roce, den druhý. Konečně nastal ten správný čas, kdy jsme se mohli vydat na dlouho očekávaný výlet do firmy Grafobal, která sídlí v Holubově u Českých Budějovic. Tento výlet byl pouze pro vyvolené, kteří se rychle rozhodovali a včas zaplatili. Byli jsme to právě MY.


Den začal velice klidně. Pršelo, to nás ale nezastavilo.
Nasedli jsme do autobusu a o tři hodiny později vystoupili na parkovišti v Českých Budějovicích u Tesca, kde jsme měli malinkou svačinku.
Poté jsme celí nedočkaví vyrazili na cestu za dobrodružstvím. Dojeli jsme do malé vsi, udělali selfie, rozdělili se do skupinek, přivítali nás tři pracovníci firmy a exkurze mohla začít.
Naše skupinka šla nejdříve do předtiskové přípravy, kde jsme se dozvěděli, co je náplní práce grafiků a konstruktérů obalů. Viděli jsme zde také řezací plotr, který je využíván při tvorbě maket obalů.
Následně jsme se vydali ke dvou tiskovým strojům, které potiskovaly skládačky, které byly dále ještě zušlechtěné lakováním.
Následně jsme se vydali do poslední části výroby, a to do dokončujícího zpracování. Zde jsme viděli velmi rychlý lepící stroj, který prý dokáže zalepit až 300 000 kusů krabiček za směnu. Paní, která nás provázela, nám ukázala snad všechny krabičky, které tam byly. Tato část exkurze byla sice nejdelší, ale velmi přínosná.

Později jsme se všichni sešli v kuchyňce, kde na nás čekal dotazník a malé překvapení. Po zjištění informace, že zdejší tiskaři berou velmi vysoký plat, jsme začali uvažovat, že bychom si po ukončení našeho maturitního oboru udělali nástavbu na tiskaře. Výlet jsme ukončili návštěvou rychlého občerstvení Mc Donald´s.

Děkujeme pedagogickému dozoru za skvělou organizaci a přátelské prostředí během cesty a exkurze.

Novotný, Marinová, Tušilová, 1.C

 

O firmě: Grafobal Bohemia s.r.o. se soustřeďuje zejména na tisk a zpracování obalů z lepenky, kartonu a mikrovlny. Jejich služby nabízí například tisk konvenčními barvami, tisk UV barvami, výsek a slepotisk, nebo lepení. Firma byla založena v roce 1946 a od roku 2011 sídlí v Holubově v Jihočeském kraji.
Dne 2. března 2017 jsme se s vybranými žáky zúčastnili exkurze do firmy Grafobal Bohemia v jižních Čechách. Po čtyřech hodinách cesty jsme přijeli do vesničky Holubov, kde firma sídlí. Tam nás přivítali zaměstnanci firmy a rozdělili jsme se do tří skupin. My jsme si nejdříve prohlédli tisk na ofsetových strojích s možností parciálního UV lakování. Mohli jsme se podívat, jak takové stroje fungují a co přesně zpracovávají. Tento stroj má v sobě několik válců, které nanášejí barvu s vodou na papír. Tyto stroje patří ve firmě k těm nejnovějším.
Po krátké přestávce jsme se přesunuli k výrobě vzorkových obalů na řezacím plotru a poté do DTP studia, kde nás to zaujalo nejvíce z celé exkurze. Dozvěděli jsme se něco více o používání barev v polygrafickém průmyslu, víme už, co je to CMYK a jak se barvy nejdříve upravují v různých počítačových programech.
Poté následovala prohlídka výroby. Prohlíželi jsme si různé stroje na výrobu papírových obalů, výrobu protlačovaných krabiček na sýry aj. Tyto výrobky se poté dovážejí do firem, které si je objednají. Viděli jsme lepicí stroje na jedno a vícebodové lepení krabiček, na protlačování krabiček na sýry, na vyřezávání krabic apod. Výroba probíhá v nových, moderních prostorech.
Po prohlídce celé firmy jsme vyplnili dotazníky, kde se nás ptali na náš názor a o jakou pracovní pozici bychom měli zájem. Jako poděkování za návštěvu jsme dostali firemní katalog, propisky a blok. Exkurze se nám moc líbila a doufáme, že se sem ještě někdy podíváme.
Andrea Daňková a Adéla Krompová, 1. C

 

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů