Školní aktivity

Jeden svět na školách

Dne 25. 3. 2019 jsme se s žáky druhých ročníků již tradičně zúčastnili Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Letošním heslem „Bezpečná blízkost“ byl festival zaměřen na téma identity a hledání toho, co nás spojuje.

Žáci zhlédli nizozemský snímek s názvem #FollowMe, ve kterém se reportér Nicolaas rozhodne založit si svůj první instagramový účet a nasbírat co nejvíce followerů. Postupem času se začíná více zajímat o pozadí sociální sítě Instagram a odhaluje dobře fungující systém založený na podvádění. Přijde na to, že Instagram je jako výkladní skříň, kde lidé propagují sami sebe. Zatímco uživatelé nadšeně rozdávají lajky selfíčkům, na pozadí probíhá čilý obchod s uživatelskými účty. Vzniká obrovské množství falešných profilů a internetoví roboti vyrábějí nové followery pro ty, kteří si chtějí připadat úspěšnější. Je vůbec možné něčemu na Instagramu věřit?

Nedílnou součástí naší projekce byla diskuze, při které se mladí diváci dozvěděli více o tématu filmu a měli možnost vyjádřit svůj názor.

Mgr. Kateřina Dvořáková, školní metodička prevence

 

Názory žáků:

Dnešní akce se týkala promítání filmu s názvem Folow me. Film byl v mnoha ohledech překvapující. Získala jsem nové informace, které odteď budu brát více v potaz. Nejvíce mne překvapilo, že se dají  „folow” koupit. Podle mě je to věc, která nám nijak nepomůže. Peníze se dají vydělávat i v naprosto normálním zaměstnání. Důležitost soukromí doceníme až tehdy, když zjistíme, že už téměř žádné nemáme. Z toho důvodu nemám potřebu sdílet, co jsem kde jedla, jak jsem se oblékla případně řešit nejnovější módní a kosmetické drby. Mám Facebook i Instagram, ale nejsem ten typ člověka, co všechno ,, lajkuje”, sdílí a komentuje. O výrazu influencer jsem dnes slyšela poprvé.

Ano, Facebook se mnou manipuluje asi jako s každým z nás, ale pouze někdo si to přizná. Trávím na Facebooku chvíle, kdy nemám co dělat, protože moji přátelé jsou také na Facebooku. Je to jeden velký zamotaný kruh. Ale zároveň se díky FB a jeho platformě Messenger mohu dorozumívat a komunikovat s lidmi, kteří jsou daleko ode mě. Facebook i Instagram mají jak světlé, tak tmavé stránky. S tím musí všichni počítat. Celkově se mi film líbil.

Anežka Hejkalová 2C

Film Follow me se mi líbil. Instagram máme ve třídě skoro všichni a je důležité vědět, čeho se vyvarovat a znát všechny možnosti, které nám nabízí, i když spoustu z nich také využívat nemusíme. Překvapilo mě, jak velký byznys můžou být obyčejní followeři. Ze svého okolí vím, že jsou lidé, kteří si celé svoje ego staví na tom, kolik lidí je sleduje. Takových lidí znám několik, nedokážu ale pochopit, že jim to číslo dokáže udělat radost jen proto, že tam je, i když vědí, že si ho koupili. Instagram je pro mě skvělý prostředník pro sdílení toho, co mě baví a díky němu se mohu spojit s lidmi, kteří mají stejné koníčky a navzájem můžeme sdílet tipy a triky. Je ale potřeba to brát trochu s rezervou a při výpadcích se nehroutit.

Žákyně 2B

Tento dokument se mi velmi líbil, byl zajímavý a dobře zpracovaný. I když jsem hodně věcí na toto téma věděl, tak o plno věcech jsem neměl doteď ani tušení. Dokument hezky ukazuje, jaké jsou trendy v dnešní době, jak mohou být sociální sítě nebezpečné a mnohdy nedůvěryhodné. Velmi mě zklamalo, když ukazovali kolik lidí je schopno dát peníze za to, aby jejich účty byly virálnější a tím pádem, aby si sami sebe začali vážit. Myslím, že by se tímto směrem neměla společnost ubírat a že by lidé měli mít své priority jinde.

Žák 2B

Dokument byl velice zajímavý, protože jsem se dozvěděl spoustu informací, které jsem nevěděl. Třeba o nakupování followerů  a liků a změnách algoritmu.

Žák 2B

Dokument byl sám o sobě zajímavý a dobře natočený. Natočený tak, aby zaujal naši generaci a informoval nás o tom, jak vlastně Instagram doopravdy funguje.

Žákyně 2B

Spolupracující firmy

Kontaktujte nás

Střední škola
grafická Brno,
příspěvková organizace

Šmahova 364/110
627 00 Brno

IZO: 226467

Telefon: 517 810 126
E-mail: info@ssgbrno.cz

Ochrana osobních údajů